Kurtka przeciwdeszczowa vs. kurtka hardshell: Jakie są różnice?
Ogólnie rzecz biorąc, wiatro- i wodoodporne kurtki można podzielić na trzy kategorie:
1. Lekkie i ultralekkie kurtki przeciwdeszczowe
Lekkie kurtki przeciwdeszczowe zapewniają szybką ochronę przed deszczem i złymi warunkami pogodowymi podczas nagłego deszczu. Zazwyczaj są one bardzo cienkie i nie posiadają zaawansowanego wyposażenia. Wiele modeli jest wykonanych z laminatów dwu-, dwuipół- i czasami trójwarstwowych, często z zastosowaniem membran własnych producentów. Definicja ultralekkiej kurtki przeciwdeszczowej w biegach terenowych wynosi około 110 do 200 gramów, a w przypadku wędrówek i trekkingu od 280 do 320 gramów. W przeciwieństwie do lekkich kurtki przeciwdeszczowych, ultralekkie kurtki do biegania terenowego nie posiadają kaptura, kieszeni ani możliwości regulacji.
2. Klasyczne kurtki przeciwdeszczowe do codziennego użytku
Klasyczna kurtka przeciwdeszczowa powinna być wszechstronna. Zapewnia niezawodną ochronę podczas dłuższych pobytów w deszczu i jest wzmocniona na szczególnie narażonych na zużycie obszarach (na przykład na ramionach). Ponadto jest ona wytrzymała i chroni Cię przed deszczem nawet przy regularnym użytkowaniu. Nadaje się do aktywności na świeżym powietrzu o przeciętnych wymaganiach, czyli na wędrówki, zwykłe wycieczki górskie, wycieczki rowerowe i spacerowanie w ciągłym deszczu, a także na krótsze wędrówki, podróże i codzienność.
3. Kurtki hardshell do ekstremalnych, wysokogórskich zastosowań
Kurtki hardshell z wyższej półki przeznaczone są do regularnego użytkowania w trudnych warunkach. Materiał zewnętrzny jest odpowiednio wytrzymały na zużycie. Szczególnie narażone miejsca, na które regularnie oddziałuje ciśnienie lub tarcie (takie jak ramiona i biodra), są wzmocnione materiałami odpornej na ścieranie. Nadają się one do użytku w warunkach lodu, śniegu i ostrych krawędzi w wymagających, wysokogórskich warunkach, takich jak wyprawy wysokogórskie, wspinaczka lodowa czy wycieczki skiturowe.
Kurtki przeciwdeszczowe do wędrówek
Jeśli szukasz kurtki przeciwdeszczowej do wędrówek i umiarkowanych wycieczek górskich, znajdziesz odpowiednią w klasycznych kurtkach przeciwdeszczowych do codziennego użytku. Zapewniają one odpowiednie wyposażenie i solidne, funkcjonalne materiały dostosowane do danego zastosowania. Zazwyczaj posiadają one wentylacyjne zamki pod pachami, regulowany kaptur z daszkiem oraz różne kieszenie wewnętrzne i zewnętrzne.
Kurtki przeciwdeszczowe do jazdy na rowerze
Jeśli szukasz kurtki przeciwdeszczowej do jazdy na rowerze, Twój wybór zależy głównie od przeważającego zastosowania: Jeśli potrzebujesz kurtki przeciwdeszczowej do codziennego użytku, na przykład do pracy, model nie musi być koniecznie ultralekki i małych rozmiarów. Kurtka przeciwdeszczowa na rower może być również rozważona jako codzienne rozwiązanie. Natomiast kurtki przeciwdeszczowe do wyścigów na rowerze i kurtki przeciwdeszczowe do jazdy górskiej powinny być przede wszystkim małe i lekkie, aby można je było łatwo schować. Bez względu na to, czy jest to na codzień, czy podczas uprawiania sportu, Twoja kurtka przeciwdeszczowa na rower powinna mieć wydłużony tył dla ochrony dolnej części pleców oraz kaptur kompatybilny z kaskiem, który można regulować.
Kurtki przeciwdeszczowe do biegania
Kurtki przeciwdeszczowe do biegania lub biegów terenowych powinny przede wszystkim posiadać trzy cechy: Powinny być możliwie jak najbardziej oddychające, lekkie i łatwe w przechowywaniu, ale nadal skutecznie chronić przed wiatrem i deszczem. Funkcje takie jak kaptur, zamek błyskawiczny lub jego brak oraz odpowiednia przestrzeń, aby można było założyć kurtkę przeciwdeszczową nad plecakiem do biegania w terenie, są kwestią gustu.
Kurtki hardshell do wycieczek wysokogórskich, skiturowych i wspinaczki górskiej
Jeśli często uczestniczysz w wycieczkach skiturowych, na wysokie szczyty górskie lub wspinaczkach górskich, powinieneś zwrócić uwagę na wytrzymałe materiały, które wytrzymają takie przygody. Wchodzą tu w grę kurtki hardshell. Podczas męczących wspinaczek warto zwrócić uwagę na to, czy kupujesz produkt z odpowiednią oddychalnością i sensownymi możliwościami wentylacji.
Dodatkowo, powinieneś zwrócić uwagę na:
- Wzmocnienia materiałowe na ramionach, barkach i biodrach
- Wyposażenie w ochraniacz śnieżny (przy użyciu w śniegu)
- W przypadku noszenia uprzęży wspinaczkowej: dłuższy krój i podwójny zamek błyskawiczny
- Ewentualnie kaptur kompatybilny z kaskiem
- Kieszenie z wyższym wejściem (o ile nie koliduje to z pasem biodrowym lub uprzężą wspinaczkową)
- Wystarczająco duże kieszenie do przechowywania skór do nart
Kurtki hardshell do wspinaczki lodowej i skalnej
Jeśli poszukujesz solidnej kurtki hardshell do wspinaczki lodowej, najlepiej, aby była mała i lekka. Jednocześnie powinna ona zapewnić pełną swobodę ruchu podczas użytkowania na skałach lub w lodowych wodospadach.
Ponadto, należy zwrócić uwagę na:
- kaptur kompatybilny z kaskiem, z możliwością regulacji
- kołnierz nie powinien być za szeroki, ale musi zapewniać swobodę ruchu
- w przypadku noszenia uprzęży wspinaczkowej: dłuższy krój i podwójny zamek błyskawiczny
- wzmocnienia na szczególnie narażonych obszarach
Jaką kolumnę wodną powinna mieć kurtka przeciwdeszczowa?
Na to pytanie odpowiada inne pytanie, mianowicie: od jakiej kolumny wodnej kurtka przeciwdeszczowa jest wodoszczelna? W Niemczech odzież z kategorią 3 (wysokie wymagania) uznawana jest za wodoszczelną od kolumny wodnej 1300 milimetrów i może być odpowiednio oznaczona. Szwajcarzy są bardziej wymagający: tutaj odzież jest uznawana za wodoszczelną dopiero od 4000 milimetrów kolumny wodnej.
Kurtki przeciwdeszczowe do sportów na świeżym powietrzu i codziennego użytku zazwyczaj mają kolumnę wodną między 10 000 a 30 000 milimetrów. Dzięki temu są one odporne nawet na silne burze lub ciężar plecaka.
Kurtka przeciwdeszczowa z kolumną wodną 30 000 mm: Co to oznacza?
Kolumna wodna określa, jakim ciśnieniem woda może oddziaływać na zewnętrzną warstwę kurtki przeciwdeszczowej, zanim zostanie przepuszczona. 30 000 milimetrów kolumny wodnej odpowiada około 3 barom.
Kurtka przeciwdeszczowa czy softshell?
Kurtki softshell nie są oznaczone jako kurtki przeciwdeszczowe. Uznawane są one za wszechstronne, wystarczające jako ochrona przed deszczem podczas dobrych do łagodnie zmiennych warunków pogodowych i oferują lepszą oddychalność w porównaniu z kurtkami hardshell.
Kurtka przeciwdeszczowa czy wiatrówka?
Wiatrówki lub kurtki przeciwwietrzne to lekkie kurtki, które skutecznie chronią przed wiatrem i lekkimi opadami. Prawie nie różnią się od lekkich kurtki przeciwdeszczowych, ale nie zapewniają one kompleksowej ochrony przed deszczem. Wiatrówki są zazwyczaj cieńsze, delikatniejsze i z tego powodu mniej trwałe. Jednak ich waga i wymiary są zwykle tylko ułamkiem kurtki przeciwdeszczowej.
Która kurtka przeciwdeszczowa jest najlepsza?
Aby dowiedzieć się, która kurtka przeciwdeszczowa lub hardshellowa jest najlepsza dla Ciebie, warto zajrzeć do naszego artykułu o testach: Najlepsze kurtki przeciwdeszczowe. Nasi eksperci z Bergzeit oraz znane magazyny alpinistyczne regularnie testują najnowsze modele dla Ciebie.
Jak poznać kurtki przeciwdeszczowe o zrównoważonym charakterze?
W sklepie Bergzeit kurtki przeciwdeszczowe z zrównoważonymi cechami są odpowiednio oznaczone. Na stronie produktu pod zakładką "Zrównoważony rozwój" znajdziesz wszystkie zielone pieczątki i nagrody, które dany produkt spełnia w kategoriach ludzkich, środowiskowych i zwierzęcych. Obejmuje to na przykład, czy kurtka przeciwdeszczowa została wyprodukowana bez użycia PFC lub innych substancji szkodliwych, czy zawiera materiały z recyklingu lub czy została wyprodukowana w sprawiedliwych warunkach pracy.
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.