Jakie skarpety potrzebuję do wędrówek?
Dobre skarpety trekkingowe idealnie przylegają do Twojej stopy i zapobiegają powstawaniu odcisków. Regulują one klimat Twojej stopy, wspierają i chronią Twoje stopy w butach trekkingowych. W tym celu szczególnie ważna jest jedna rzecz: odpowiedni kształt. Dobre skarpety trekkingowe leżą bez zagnieceń jak druga skóra. Są one anatomicznie wyprofilowane i stabilne, dzięki czemu nie ślizgają się i nie powodują obtarć nawet podczas długich wędrówek. Decydujące znaczenie mają tutaj głównie materiał i sposób wykonania.
Jaki materiał jest odpowiedni dla skarpet trekkingowych?
Skarpety trekkingowe są zazwyczaj wykonane z wełny (wełna merynosów), włókien syntetycznych lub kombinacji obu. Często niewielki udział elastanu zapewnia stabilność kształtu i idealne dopasowanie.
Skarpety trekkingowe z wełny merynosów
Wełna merynosów lub wełna surowa oferuje wiele funkcjonalnych właściwości, które czynią ją idealną do odzieży sportowej i outdoorowej. W przypadku skarpet trekkingowych z wełny merynosów jest to przede wszystkim regulacja klimatu: Wełna absorbuje dużą ilość wilgoci w stosunku do własnej wagi, nie stając się faktycznie mokra. Szybko odprowadza pot z ciała na zewnątrz i dodatkowo wyrównuje różnice temperatur: Wełna ociepla w chłodne dni, a w upalne dni działa chłodząco. Włókno ma również działanie samoczyszczące i przeciwbakteryjne. Dzięki swojej naturalnej elastyczności i miękkiej powierzchni wełna zapewnia wysoki komfort noszenia.
Mieszanka materiałów w skarpetach trekkingowych
Skarpety trekkingowe są często wykonane z mieszanki wełny i włókien syntetycznych. Celem jest optymalne wspieranie funkcjonalności wełny za pomocą włókien syntetycznych. Niewielki udział włókien syntetycznych poprawia właściwości suszenia, elastyczność i stabilność (mówiąc o skarpetach kompresyjnych) oraz odporność na ścieranie skarpet, nie wpływając negatywnie na komfort noszenia ani na regulację klimatu.
Skarpety trekkingowe od cienkich do grubszych
Wełna jest często uważana za "zbyt ciepłą". Skarpety trekkingowe z wełny są dostępne w różnych grubościach materiału - zarówno jako lekkie skarpety letnie, jak i grubsze skarpety zimowe.
Skarpety trekkingowe z bawełny - czy to ma sens?
Nie. Skarpety z bawełny cechują się szybkim wchłanianiem wilgoci. To, co zapewnia wygodę w życiu codziennym, może prowadzić do problemów podczas dłuższych wysiłków fizycznych, ponieważ bawełna słabo schnie. Wilgoć pozostaje na stopie, a podczas gdy skarpeta traci kształt i powoduje otarcia, skóra staje się coraz bardziej rozmiękła. Efektem są odciski, które znacznie zmniejszają przyjemność z wędrówek i trekkingu.
Skarpety trekkingowe przeciw powstawaniu odcisków
Skarpety bez szwu
Każdy szew może podczas wędrówki potencjalnie wywoływać nieprzyjemne uciski i otarcia, a w najgorszym przypadku spowodować powstanie odcisków. Dlatego nowoczesne skarpety trekkingowe są zazwyczaj bezszwowe lub posiadają płaskie szwy w okolicach palców.
Skarpety z kropkami
Kropki silikonowe, takie jak te, które prawdopodobnie znasz z dziecięcych skarpetek, są stosunkowo nowym trendem w dziedzinie sportu. Obecnie są one coraz częściej stosowane również w skarpetach trekkingowych. Antypoślizgowe kropki zapewniają lepszą przyczepność w butach. To z kolei zmniejsza ryzyko powstawania odcisków i zapewnia bezpośrednie przeniesienie siły.
Skarpety z poduszeczkami
Skarpety trekkingowe występują z różnym stopniem amortyzacji lub grubością poduszeczek. Zwykle jest ona ograniczona do obszarów szczególnie obciążonych podczas chodzenia. Amortyzacja chroni i zmniejsza nacisk w tych obszarach. Z kolei inne obszary są znacznie cieńsze, aby nie hamować transportu wilgoci.
W przypadku niskich, nieusztywnionych butów trekkingowych amortyzacja ma większy sens niż w butach górskich z wysokim cholewką.
Skarpety dwuwarstwowe
Niektóre skarpety trekkingowe są dwuwarstwowe, dzięki czemu noszenie dwóch par skarpet w celu ochrony przed odciskami jest zbędne. W tej konstrukcji potencjalne miejsca otarcia są łagodzone wewnątrz jednej skarpety. Ryzyko powstania odcisków i ucisków jest znacznie zmniejszone.
Skarpety trekkingowe bez gumki
Jeśli często masz wrażenie, że Twoje skarpety trekkingowe uciskają nieprzyjemnie łydkę lub kostkę, możesz sięgnąć po modele bez gumki lub z wykończeniem komfortowym. Tę opcję znajdziesz w sklepie Bergzeit pod filtrem "Wyposażenie skarpet".
Co dają skarpety z kompresją podczas wędrówek?
Skarpety kompresyjne poprawiają krążenie krwi i regenerację. Wiele osób odczuwa wrażenie "lekkich nóg" i poprawioną pewność kroku. Ponadto, odpowiednio dopasowane skarpety redukują ryzyko powstania odcisków.
Krótkie czy długie: Długość cholewki w skarpetach trekkingowych
Długość skarpet trekkingowych zależy od Twoich preferencji, ale powinna być kompatybilna z długością cholewki Twoich butów trekkingowych. Skarpety trekkingowe nie powinny być zbyt krótkie. Oznacza to, że przy butach z wysoką cholewką warto wybrać długie skarpety. Przy butach półbutach możesz natomiast wybrać krótkie skarpety.
Prawidłowy rozmiar skarpety
Skarpety trekkingowe muszą pasować. Dlatego najlepiej jest je przymierzyć, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Jeśli wahasz się między dwoma rozmiarami, zazwyczaj wybierasz mniejszy rozmiar skarpety, aby uniknąć tarcia.
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.