Okulary rowerowe stały się - podobnie jak kaski rowerowe - niezbędnym elementem wyposażenia rowerowego. Chronią one oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz przed wiatrem, deszczem i brudem. Dzięki temu nie tylko zapobiegają one stanom zapalnym, ale także ułatwiają orientację na szlaku i drodze. Są one, last but not least, nieodłącznym elementem stylu, który dodaje również akcentów wizualnych! W następującym przewodniku po zakupach wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów rowerowych - i jakie różne typy okularów rowerowych są dostępne.
Cechy charakterystyczne okularów rowerowych
Podobnie jak kaski rowerowe, okulary rowerowe stały się standardowym wyposażeniem bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze górskim, szosowym, freeride'owym i we wszystkich innych dyscyplinach kolarstwa. Ale dlaczego? Czy nie można po prostu wyruszyć na szlak i na następną przełęcz bez okularów?
Teoretycznie można - ale ktoś, kto przez dłuższy czas nie nosił okularów, będzie tego żałował. Przeciąg powoduje łzawienie oczu, a muchy i inne owady przeszkadzają w widoczności. W słoneczne dni bezpośrednie promienie słoneczne powodują dezorientację i nieprzyjemne efekty oślepiające.
W przeciwieństwie do zwykłych okularów słonecznych na co dzień i innych okularów sportowych okulary słoneczne rowerowe zapewniają lepszą ochronę całoroczną. Mają one aerodynamiczny kształt i optymalnie pokrywają pole widzenia. Ponadto gumowane części na zausznikach i na nosie zapewniają, że okulary rowerowe dobrze przylegają i nie ślizgają się. Ponadto większość modeli posiada system wentylacji, który zapobiega zaparowaniu szyb okularów sportowych.
Wiele firm dostarcza okularom rowerowym wymienne soczewki, aby umożliwić szerokie zastosowanie dla poszczególnych modeli. Okulary z klarownymi soczewkami są idealne dla rowerzystów całorocznych, którzy jeżdżą nawet przy złych warunkach widoczności i chcą przede wszystkim chronić oczy przed przeciągiem i brudem. Więc pytanie nie brzmi, czy, ale jaki rodzaj okularów rowerowych powinien być używany!
Typy okularów rowerowych
Czy powinny to być okulary rowerowe, okulary MTB, czy może okulary lifestyle, które są używane do jazdy na rowerze? Odpowiedź na to pytanie wynika z samej siebie. Powinny to być okulary, które najlepiej dopasowują się do twarzy, najlepiej pasują do portfela i idealnie pasują do typu.
Ponieważ okulary rowerowe szosowe i górskie praktycznie się nie różnią. Albo lepiej powiedzieć: to bardziej kwestia stylu, do jakich okularów sięgnąć - i raczej kwestia afiliacji marki niż funkcji. Istnieją marki, które bardziej koncentrują się na projektowaniu modeli i grupie docelowej na kolarstwo górskie, freeride, All Mountain i Enduro, a inne, które bardziej koncentrują się na kolarstwie szosowym i triathlonie. Granica między nimi jest płynna.
Jasne, uporządkowane i aerodynamiczne wzornictwo, takie jak w przypadku adidas Evil Eye Evo lub seria Swiss Eye Gardosa, skierowane jest raczej do kolarzy szosowych i triathlonistów. Inne modele, takie jak Oakley Jawbreaker lub Julbo Groovy, bardziej zadowolą kolarzy górskich, którzy preferują nieco bardziej brutalny i śmiały design.
W końcu, jeśli chodzi o okulary rowerowe, kwestia gustu decyduje, do których okularów sięgniesz. Dla wygody praktyki okulary te zostaną podzielone na segmenty cenowe, ponieważ można zauważyć różnice w funkcjonalności.
Okulary rowerowe dla dzieci
Okulary rowerowe dla dzieci - zazwyczaj są to uniwersalne okulary dziecięce, które mogą być używane także do jazdy na rowerze. Te okulary charakteryzują się zazwyczaj wysoką stabilnością i posiadają bogatą gumową wyściółkę, która zapewnia idealne dopasowanie do głowy, zwłaszcza w Julbo. Brak delikatnych elementów prowadzi do zwiększonej stabilności.
Niedrogie okulary rowerowe do 75 euro
Niedrogie okulary rowerowe oferują dobrą ochronę podstawową za niewielkie pieniądze. Ci, którzy, podobnie jak autor tych słów, mają tendencję do gubienia okularów, "zużywają" je w ciągu kilku lat, są klasycznymi grubymi motorowcami lub używają okularów rowerowych tylko okazjonalnie, nie muszą wydawać fortuny. Jeśli dobrze poszukasz, w tej kategorii cenowej można znaleźć modele, które pod względem funkcjonalnym nie pozostawiają nic do życzenia!
Średnia półka od 75 do 130 euro
Osoba wybierająca okulary rowerowe z tej półki cenowej nie chce przepłacić za rozsądną technologię. Okulary w tej kategorii zazwyczaj wyposażone są w nieco bogatsze akcesoria, bardziej wyszukane technologie i tym samym oferują nieco lepszą ochronę oczu. Ponadto niektóre modele posiadają standardowo wymienne soczewki.
Ekskluzywne okulary rowerowe powyżej 130 euro
Tutaj znajduje się śmietanka śmietanki okularów rowerowych. Oznacza to nie tylko jakość soczewek, ale także jakość wykonania i komfort noszenia. Chociaż wpływa na to również preferencja marki, faktem jest, że między tanimi okularami początkującymi a okularami za 200 euro można znaleźć duże różnice w komforcie noszenia. Profesjonaliści od jazdy na rowerze mogliby śpiewać piosenkę o tym. Niezależnie od tego, czy chodzi o zoptymalizowaną gumowanie, czy też o bardziej kontrastową soczewkę, czy też o ramkę odporną na pęknięcia, o nieparujące soczewki, czy też o bogate akcesoria.
Technologie w okularach przeciwsłonecznych rowerowych
1. Soczewki fotochromowe
Wiele firm wyposaża swoje okulary w soczewki samozaciemniające (fototropowe). W średniej półce cenowej warto zwrócić uwagę podczas zakupu, czy wybrane okulary są wyposażone w soczewki samozaciemniające. Zakres funkcji obejmuje soczewki, które dostosowują się do jasności praktycznie płynnie, aż po soczewki, które stopniowo zaciemniają się lub rozjaśniają. Osoby często jeżdżące przy zmieniających się warunkach widoczności szybko przekonają się o tej technologii i powinny zwrócić na nią uwagę podczas zakupu.
2. Regulowane zauszniki i podkładki na nos
Regulowane i gumowane zauszniki oraz podkładki na nos są praktycznie już standardowym wyposażeniem w okularach rowerowych. Zapobiegają one przesuwaniu się okularów na wyboistych trasach, na dziurawych drogach i innych nierównościach. Gumowane sektory zapewniają dodatkowy komfort.
3. Wentylacja
Dobra wentylacja jest najważniejsza w okularach rowerowych - nic nie irytuje bardziej niż jeżdżenie z zaparowanymi okularami i utratą "widoczności". Na szczęście obecnie prawie wszystkie firmy stosują dobrą wentylację.
4. Technologie szklane: kontrastowanie, polaryzacja, przeciwmgielne
Większość producentów korzysta tutaj z własnych technologii. Szczególnie w okularach powyżej 130 euro specjalnie przetworzone soczewki zapewniają doskonałą jakość obrazu. Oakley na przykład stosuje technologię Prizm, która zapewnia doskonałą jakość obrazu i kontrastowanie. Soczewki polaryzacyjne zmniejszają uciążliwe efekty oślepiania i zapewniają więcej bezpieczeństwa szczególnie w ruchu drogowym. Ponadto istnieją specjalne powłoki przeciwmgielne, które zapobiegają zaparowaniu soczewek okularów. W najlepszym przypadku należy czytać drobny druk w opisie produktu.
5. Elastyczne zawiasy
Elastyczne zawiasy, które można rozciągnąć nawet o ponad 45 stopni, zapewniają większą elastyczność i zapobiegają przeciążeniu i uszkodzeniu zawiasu. W przypadku drogich okularów jest to standardowe wyposażenie.
Kategorie ochrony okularów przeciwsłonecznych
Kategoria ochrony określa, do jakiego obszaru zastosowania lub do jakiego intensywności promieniowania nadają się okulary. Ogólnie rzecz biorąc, oprócz mocno zabarwionych soczewek ochrony kategorii 1 i 2, istnieją też bezbarwne soczewki ochrony kategorii 0. Te soczewki często dołączane są jako soczewki wymienne do okularów sportowych i stosuje się je w przypadku złych warunków atmosferycznych, w nocy i o zmierzchu. Filtr UV jest standardowym wyposażeniem zwykłych, wysokiej jakości okularów sportowych.
Ogólnie obowiązują następujące zasady:
- Kategoria 0 ma 80 - 100 procent przepuszczalności światła
- Kategoria 1 ma od 43 do 80 procent
- Kategoria 2 ma od 18 do 43 procent
- Kategoria 3 ma od 8 do 18 procent
- a kategoria 4 ma od 3 do 8 procent
Podsumowanie na temat okularów przeciwsłonecznych rowerowych
To kwestia własnych upodobań, jakie okulary wybierzesz. Codzienni rowerzyści, którzy potrzebują "okularów na zużycie", ponieważ i tak potrzebują nowych co drugi rok, wybierają tanie, wytrzymałe okulary. Profesjonaliści, którzy cenią sobie swoje wyposażenie i traktują je bardzo delikatnie, będą zadowoleni z okularów z najwyższej półki. Jedyną rzeczą, jakiej nie należy robić, to myśleć, że można się obejść bez okularów. W dłuższej perspektywie oczy zawsze będą wdzięczne za noszenie okularów rowerowych. W asortymencie Bergzeit rowerzyści wszystkich poziomów znajdą odpowiednie okulary!
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.