Doskonale ubrany: Kurtki do biegania na każdą okazję
Podczas biegania górna część ciała jest znacznie mniej obciążana niż nogi i dlatego szybciej się wychładza. Dlatego też zadaniem dobrej kurtki do biegania jest utrzymanie ciepła w górnej części ciała i chronienie jej przed wychłodzeniem nawet przy wietrznej pogodzie. To, czego nowa kurtka do biegania musi być również zdolna do, zależy przede wszystkim od Twojego zastosowania.
Jeśli w ogóle nie biegasz lub nie uprawiasz joggingu w deszczu, Twoja kurtka do biegania nie musi być wodoodporna - być może wystarczy nawet lekka, oddychająca kurtka przeciwwietrzna.
Co czyni dobrą kurtkę do biegania?
Zanim dokonasz zakupu nowej kurtki do biegania, rozważ, jakie wymagania ma spełniać. Poniższe punkty mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji:
Oddychalność: Oddychające membrany są niezbędne - regulują klimat Twojego ciała nawet podczas intensywnych treningów
Zarządzanie wilgocią: Dzięki skutecznemu zarządzaniu wilgocią pot jest odprowadzany na zewnątrz. Dzięki temu nie przegrzewasz się i pozostajesz stosunkowo suchy
Lekkość: Szczególnie przy (ultra)trasach w górach warto zwracać uwagę na gabaryty i wagę
Odporność na warunki atmosferyczne: Jeśli biegasz przy każdej pogodzie, ważna jest ochrona przed wiatrem i lekkim deszczem
Elementy odblaskowe: Jeśli biegasz rano lub wieczorem, odblaski zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo przy zmierzchu i po zmroku.
Ergonomiczny krój: Dopasowany krój dla minimalnego oporu powietrza.
Wentylacja: Zamek błyskawiczny lub wstawki z siatki dla dodatkowej cyrkulacji powietrza.
Informacje o materiałach funkcjonalnych, takich jak Gore-Tex®, Pertex® czy Infinium™ Windstopper®, pozwalają Ci dowiedzieć się, do czego nadaje się dana kurtka do biegania. Ale uwaga: czasami mniej znaczy więcej. Grube kurtki softshell i polarowe mogą dostarczać dużo ciepła - ale jeśli coś przeszkadza podczas biegania, to nadmiernie ogrzewająca się od zbyt grubego ubrania i wynikające stąd nadmierne pocenie się. Unikaj więc szczególnie zimą, przy niskich temperaturach, ubierania się za ciepło.
Kurtki do biegania na lato i zimę
Kurtki do biegania na lato wykonane są z cienkiego materiału, bardzo oddychające i jak najlepiej wspierają transport wilgoci. Wiele lekkich kurtkek na lato ma dodatkowe otwory wentylacyjne lub odłączane rękawy, dzięki czemu szybko możesz je przekształcić w kamizelkę biegową. Niektóre modele mają również odłączaną kaptur, dzięki czemu możesz dostosować swoje ubranie do aktualnych warunków pogodowych.
Latem cienka - zimą gruba? Tak łatwo to nie działa w przypadku kurtek do biegania. Choć kurtki do biegania na zimę są wyposażone w grubsze membrany i często dodatkowo ocieplane, to przy naprawdę mroźnych temperaturach najlepiej jest połączyć kurtkę do biegania z ocieplającą warstwą pośrednią. Szczególnie w okresie zimowym pogoda bywa surowa i nieprzyjemna, dlatego Twoja nowa kurtka do biegania powinna być w stanie chronić przed wiatrem i deszczem.
Jeśli nadchodzi chłodne wiosenne lub jesienne poranne, przy inaczej pięknym dniu, zwykle wystarczy, gdy założysz cienką, łatwą do spakowania kurtkę przeciwwietrzną. Odczucie zimna jest jednak bardzo indywidualne - także w okresie przejściowym może być sensowne stosowanie zasady warstwowej i na przykład założenie cienkiej warstwy bazowej.
Wskazówka: Szczególnie przy kurtkach do biegania i kurtkach do biegania w terenie producenci wymyślili wiele sposobów, aby zapewnić jak najlepszą ochronę przed deszczem. Wyposażenie kurtki do biegania wodoodporne może obejmować różne modele wyposażone w różne membrany Gore-Tex® o sprzedaży do około 300 euro aż po tańsze modele z własnymi membranami opracowanymi przez producenta.
Lekkie i ultralekkie kurtki do biegania w terenie
Planujesz ultramaraton lub dłuższy bieg w terenie górskim, a każdy gram się liczy. Dlatego też tutaj kurtki do biegania lekkie i ultralekkie wykorzystują swoje mocne strony. Z drugiej strony kurtka do biegania w terenie powinna być wystarczająco wytrzymała, aby poradzić sobie z miejscowymi warunkami (np. przy ewentualnym kontakcie z skałami).
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.