Zakup butów wspinaczkowych do boulderingu i wspinaczki
Jasne - buty wspinaczkowe są niezbędne podczas wspinaczki lub boulderingu. Ich specjalna konstrukcja umożliwia precyzyjne umieszczenie stopy i zapewnia ci chwyt nawet na małych występach skalnych lub chwytach - podczas gdy z innymi butami już dawno byś zsunął się. Dopasowanie butów minimalizuje ślizganie się stopy i zwiększa czułość na podłoże. Dopasowanie i konstrukcja butów wspinaczkowych poprawiają także bezpośrednie przeniesienie siły z nogi na ścianę lub skałę.
Oprócz tych podobieństw buty wspinaczkowe dla początkujących i zaawansowanych oraz dla różnych dyscyplin wspinaczki różnią się znacznie pod względem napięcia, stopnia wygięcia, twardości i składu materiału. W zależności od tego, w jakich dyscyplinach często się poruszasz, może być również sensowne, aby posiadać kilka par butów.
Odpowiednie buty wspinaczkowe dla początkujących
Jeśli dopiero zaczynasz bouldering lub wspinaczkę, powinieneś zwrócić uwagę na jak największy komfort. Buty wspinaczkowe dla początkujących cechują się małym napięciem, możliwie neutralnymi kopytami i miękką do średnio twardą podeszwą, dzięki czemu możesz rozwijać poczucie trzymania na trudnościach. Wskazówka: nasz filtr sklepowy "Wymagania wspinaczkowe" pomoże ci wybrać odpowiednie modele dla twojego poziomu wspinaczki.
Ponadto przy butach wspinaczkowych masz wybór spośród trzech opcji zapięcia: sznurowadła, rzep lub slip-on (buty do wciągania).
Buty wspinaczkowe z sznurowaniem: Buty wspinaczkowe ze sznurowaniem mają tę zaletę, że możesz je dokładniej dopasować do kształtu stopy dzięki sznurowaniu - zwłaszcza w obszarze palców. Dzięki temu uzyskasz lepsze wrażenie z chodu i będziesz potrzebować mniej siły, aby utrzymać stopę na trudności. Buty z sznurowaniem są szczególnie popularne podczas wspinaczki alpejskiej i częściowo także wśród produktów high-end.
Buty wspinaczkowe na rzep: Modele z zapięciem na rzep mają tę zaletę, że są łatwe i szybkie w użyciu. Współczesne buty wspinaczkowe zazwyczaj posiadają zapięcia na rzep. Zapewniają one także stabilność w kierunku podeszwy. Jednak zazwyczaj nie można ich tak precyzyjnie dopasować jak buty ze sznurowaniem.
Slip-on: Slip-ony nie posiadają żadnego zapięcia, trzymają się dzięki elastycznym wstawkom i ciasno dobranej formie. Są one często używane podczas boulderingu, ponieważ można je szybko zakładać i zdejmować. Wada: Powinny one być naprawdę ciasno dopasowane do stopy i lepiej wybrać je nieco mniejsze niż zazwyczaj.
Skała, hala, alpinizm: Jaki jest odpowiedni but wspinaczkowy?
Hala kontra wspinanie na skałach
W halach do boulderingu (i halach wspinaczkowych) zalecamy raczej miększe buty wspinaczkowe, które zapewnią ci dużo czucia na stosunkowo dużych strukturach. Jeśli natomiast szukasz butów wspinaczkowych lub boulderowych do skał, decyduje mieszanka gustu, stylu wspinania/najwyższego poziomu i terenu, na którym się poruszasz.
Dobrym wskaźnikiem jest często napięcie: Im wyższy twój poziom wspinaczki, tym większe napięcie buta wspinaczkowego, aby dotrzeć do małych trudności na skałach. Wyższe napięcie jest również odpowiednie w przypadku stromych tras, ponieważ zapewnia optymalne przeniesienie siły z nogi na skałę. Im bardziej pionowe jest teren, tym mniej istotne jest napięcie. Dla najmniejszych trudności lub szczelin lepsze są sztywniejsze podeszwy niż miękkie/czułe gumy podeszwy.
Wieloprzełącznikowe i alpinizm
Buty wspinaczkowe do tras alpejskich powinny być dobrze wypróbowane przed rozpoczęciem z tobą wycieczki wieloprzełącznikowej. W przeciwnym razie może to być bolesne i wątpliwe, czy jest to bezpieczne.
Alpejska wspinaczka sportowa: W zależności od poziomu trudności, na jakim się poruszasz, ważna jest mieszanka wydajności i komfortu przy wyborze buta wspinaczkowego. Jeśli chcesz czasami zdjąć buty podczas asekuracji, pomaga w tym shoekiper, aby przypadkowo nie odpadły.
Alpinizm: W alpinizmie komfort odgrywa jeszcze większą rolę niż w alpejskiej wspinaczce sportowej, ponieważ często ważne zasoby są poświęcane na asekurację, ustawianie urządzeń asekuracyjnych itp. Powinieneś więc czuć się maksymalnie komfortowo w swoich butach wspinaczkowych.
Buty wspinaczkowe do wspinania
Jeśli planujesz używać butów wspinaczkowych do trudnych wspinaczek, ponieważ strefa wspinania twoich butów do podejścia już ci nie wystarcza, kluczowym kryterium jest wygoda. Modele takie jak Scarpa Vapor lub La Sportiva Katana nadają się do trudnych wspinaczek. Oznacza to konkretne:
- małe do braku napięcia
- niewielka do braku asymetria
- niezbyt miękka podeszwa dla wystarczającej stabilności na metalowych stopniach
- obsługiwane za pomocą rzepa, aby łatwiej było przełączyć się na buty wspinaczkowe podczas wspinania
Buty wspinaczkowe do płyt
Na płytach buty wspinaczkowe z miękką podeszwą wykorzystują swoje atuty. Przynajmniej do około 7. stopnia trudności wspinaczki. Ponieważ miękkie podeszwy zapewniają dużą powierzchnię tarcia na dużych płytach, co zapewnia przyczepność. W wyższych stopniach trudności ponownie jest to kwestia indywidualna, a miękka podeszwa nie zawsze jest odpowiednim rozwiązaniem.
Napięcie i twardość podeszwy: Co jest ważne?
Napięcie w butach wspinaczkowych ma na celu wspomaganie cię na małych stopniach i jednocześnie w pewnym stopniu zmniejszanie napięcia w twoich piętach. Widać więc już wyraźnie, że napięcie staje się interesujące przede wszystkim przy wyższych stopniach trudności. Dla początkujących buty wspinaczkowe z napięciem nie są na razie tematem. Nawet jeśli nosisz buty wspinaczkowe przez dłuższy czas (na przykład w trakcie wycieczek wieloprzełącznikowych), powinny one mieć tendencję do mniejszego lub braku napięcia, ponieważ może to być bardzo męczące dla twoich stóp.
Czy miękka czy twarda podeszwa jest lepsza? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od przeznaczenia:
Miękka podeszwa: Nadaje się głównie do hal do boulderingu i dla początkujących, aby rozwijać wyczucie trzymania na stopniach. Również przy wspinaniu się na trudnościach o dużym tarcie (płaskie, opadające stopnie) miękka podeszwa jest korzystna, ponieważ idealnie dopasowuje się do powierzchni i zapewnia butowi odpowiednie tarcie. Pamiętaj, że miękkie buty wspinaczkowe zawsze wymagają większego wysiłku. Dlatego nadają się one tylko częściowo do wspinania na skałach oraz do wyższych stopni trudności.
Średnia podeszwa: Jeśli głównie wspinasz się w wielu trasach w hali wspinaczkowej i/lub często grasz w alpinizmie, buty wspinaczkowe ze średnią podeszwą są dla ciebie odpowiednie. Twardsza podeszwa zapewnia lepsze trzymanie i stabilność.
Twarda podeszwa: Na małych stopniach i trudnościach lepsze są twarde podeszwy, ponieważ wymagają one mniej wysiłku w obszarze palców lub poprzez swoją twardość wspierają mięśnie, zmniejszając ich pracę.
Materiał: wegański czy skórzany?
Generalnie buty wspinaczkowe są wykonane z skóry naturalnej, skóry syntetycznej lub materiału syntetycznego.
Skóra syntetyczna charakteryzuje się tym, że nie rozciąga się zbyt mocno, czyli rozmiar, który przymierzysz, zazwyczaj pozostaje taki sam. Jest inaczej w przypadku butów ze skóry: W tym przypadku kształt i rozmiar butów mogą zmieniać się wraz z noszeniem. Dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu i skonsultować się z sprzedawcą w sklepie lub dokładnie przeczytać opis produktu w sklepie internetowym. Dla wspinaczy boulderingowych i wspinaczy, którzy łatwo mają spocone stopy, buty ze skóry są często mniej problematyczne niż buty z innego materiału. Jeśli szukasz wegańskich butów wspinaczkowych, producenci w pełni rezygnują z użycia zwierząt lub składników pochodzenia zwierzęcego.
Rozmiar i wybór odpowiedniej marki
Ponieważ każdy producent używa własnych kształtów kopyt i buty wspinaczkowe różnią się z marki na markę, niestety nie ma ogólnie obowiązującej formuły do wyboru odpowiedniego rozmiaru. W zasadzie nie ma sposobu na uniknięcie przymierzania butów wspinaczkowych. Popularnymi markami butów wspinaczkowych są na przykład La Sportiva, Scarpa, Ocun, Red Chili, Five Ten czy Boreal.
Jako ogólna zasada można przyjąć: Jeśli dopiero zaczynasz uprawiać wspinaczkę, możesz kierować się swoim standardowym rozmiarem obuwia i wybrać swoje nowe buty wspinaczkowe nieco mniejsze - ale nie powinieneś odczuwać bólu w butach. Im wyższy poziom, tym zazwyczaj buty wspinaczkowe są ciaśniejsze na stopach, aby zapewnić optymalne przenoszenie siły. I oczywiście dyscyplina wspinaczki odgrywa dużą rolę.
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.