Co charakteryzuje idealne spodnie do wspinaczki?
Spodnie do wspinaczki wyróżniają się przede wszystkim dwoma cechami: są odporne i zapewniają pełną swobodę ruchów. Podczas szerokich kroków lub podnoszenia kolan, nie powinieneś być ograniczony w ruchach. Ponadto twoje spodnie do wspinaczki powinny wytrzymać kontakt ze ścianą lub skałą - bez względu na to, czy jesteś w hali, w ogrodzie wspinaczkowym czy na wielosekcyjnej alpejskiej trasie. Ogólnie rzecz biorąc, im dalej się wybierasz, tym bardziej odporne na warunki atmosferyczne i odporne na warunki pogodowe powinny być spodnie do wspinaczki.
Wspinaczka sportowa i bouldering: W przypadku wspinaczki sportowej na zewnątrz oraz boulderingu, priorytetem są swoboda ruchów i komfort. Wielu wspinaczy - o ile pozwala na to temperatura - preferuje długie spodnie lub spodnie trzy czwarte, które pokrywają kolana i trochę je chronią przed zadrapaniami.
Wspinaczka alpejska: W tym przypadku spodnie wspinaczkowe oferują odpowiednie rezerwy bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przed wychłodzeniem. Dlatego właśnie w tym obszarze stosuje się tkaniny, które są również odporne na wiatr i wodę. Techniczne spodnie softshell są bardzo popularne podczas wspinaczki alpejskiej. Ponadto nie powinny być zbyt ciężkie, ponieważ miejsce i waga są tu zazwyczaj bardzo ograniczone. Dodatkowo ważne jest, aby spodnie były oddychające i szybko schnęły w przypadku deszczu.
Krótkie spodnie wspinaczkowe
W ciepłe dni niektórzy wolą sięgać po krótkie spodenki wspinaczkowe. Dzięki nim podczas wspinaczki na skałach mają one już na wstępie wygodę noszenia. Niektórzy wspinacze wolą lepszą wentylację podczas wspinaczki od ochrony materiału przed zadrapaniami. W zależności od długości spodenek, twoje kolana są w tym przypadku całkowicie niechronione.
Spodnie wspinaczkowe do hali
Podczas wspinaczki lub boulderingu w hali, spodnie nie muszą być tak odporne i odporne na warunki atmosferyczne jak podczas wspinaczki na zewnątrz. Klasyczne modele do wspinaczki sportowej i boulderingu wykonane są z mieszanki bawełny i elastanu. Czasami w długich spodniach wspinaczkowych znajdziesz regulowany ściągacz przy kostce, aby uniknąć zaczepiania się, lepiej widzieć stopnie i elastycznie dostosować długość.
Który materiał nadaje się do spodni do wspinaczki?
Idealne spodnie do wspinaczki powinny być wytrzymałe, luźne i elastyczne. Dlatego większość spodni wspinaczkowych wykonanych jest albo w 100% z bawełny, albo z mieszanki bawełny i elastanu (lub nylonu). Mieszanka materiałów ma tę zaletę, że bawełna przyjemnie leży na skórze i jest wytrzymała, podczas gdy syntetyczne włókna zapewniają niezbędną elastyczność.
Do wspinaczki alpejskiej lub nawet wspinaczki lodowej zazwyczaj używa się wytrzymałych materiałów softshell, które są odporne na szorstkie skały lub lód oraz chronią przed wilgocią.
Jak dobrać idealne spodnie do wspinaczki
Cechą charakterystyczną spodni do wspinaczki jest ich luźny krój, który zapewnia pełną swobodę ruchów podczas rozciągania i jest wygodny nawet z uprzężą wspinaczkową. W związku z tym we wszystkich modelach w kroku znajduje się tzw. wstawka kroczna. Zapobiega to nieprzyjemnościom podczas dalszych ruchów rozstawiania nóg w połączeniu z pasami nożnymi uprzęży wspinaczkowej. Jeśli chcesz zupełnie uniknąć ryzyka otarcia spodni wspinaczkowych przez uprząż wspinaczkową, to specjalnie do wspinaczki sportowej dostępne są spodnie Mammut Realization - spodnie wspinaczkowe z wbudowaną uprzążą wspinaczkową.
Kolejnym punktem są pasy. Muszą być wygodne nawet pod uprzężą wspinaczkową. Nie powinny więc znajdować się na nich guziki, klamry ani aplikacje. Wiele spodni wspinaczkowych ma z tego powodu wyższy, elastyczny pas. Kieszenie znajdują się tylko między lub poniżej pasów biodrowych i nogawek.
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.