Kategorie A do B/C w butach trekkingowych i wędrówkowych
Aby się zorientować w szerokim wyborze różnych butów trekkingowych i wędrówkowych, pojawia się pytanie o ich przeznaczenie: Do czego chcesz użyć butów? Jakie rodzaje wędrówek lub wypraw planujesz z nimi? W jakim terenie będziesz się poruszać w tych butach?
Kategoria |
Typ buta |
Zastosowanie |
Wymagania & Teren |
A |
Półbuty trekkingowe, Speed-Hiking, Buty do podejść* |
Codzienny użytkowanie, podróże, spacerowanie |
Dobre ścieżki, parki, codzienność |
A/B |
Buty trekkingowe lub wysokie buty trekkingowe |
Łagodne wędrówki po równinach, w średnich górach lub w Alpach przedsudeckich |
Dobre i gorsze ścieżki, szlaki górskie |
B |
Buty trekkingowe |
Wymagające wędrówki w średnich górach, lekkie wędrówki trekkingowe w górach na całym świecie |
Również po złych drogach, ścieżki
|
B/C |
Ciężkie buty trekkingowe |
Wymagające trekkingi, trudne trasy aż po wysokie góry, warunkowo na stosowaniu raki |
A także po złych ścieżkach i trasach, żwir, via ferraty |
* Buty do Speed-Hikingu i podejść są klasyfikowane jako kategoria A ze względu na niski cholewkę. Zazwyczaj są jednak twardsze, bardziej precyzyjne i mniej "wygodne" niż klasyczne buty trekkingowe.
Półbuty do wędrówki
Półbuty trekkingowe znajdziesz w Bergzeit w kategorii butów do podejść i wielofunkcyjnych butów kategorii A. Ich ulubione zastosowanie obejmuje dobre, utwardzone szlaki do spacereków oraz ścieżki leśne i żwirowe w płaskim terenie. Ze względu na niską cholewkę buty do Speed-Hikingu i podejść są również zaliczane do kategorii A.
Wodoodporne buty trekkingowe i wędrówkowe
Trwałą wodoodporność butów trekkingowych i wędrówkowych zapewniają wewnętrzne wykończenia wykonane z bardziej lub mniej oddychających membran syntetycznych, takich jak na przykład Gore-Tex, Sympatex lub Outdry. Niektórzy producenci stosują również własne membrany, które zazwyczaj są tańsze.
Membrany zwykle są zintegrowane jako część wyściółki wewnętrznej butów outdoorowych. Oznacza to, że materiał zewnętrzny może być mokry, ale stopa powinna pozostać sucha. Szczególnie dla niskich butów trekkingowych (półbutów) istnieje konstrukcyjne ograniczenie w zachowaniu suchości, gdy woda może dostać się do buta od góry.
Lekkie buty trekkingowe i wędrówkowe
Zwykle buty trekkingowe i wędrówkowe z włókien syntetycznych są nieco lżejsze, ale również mniej stabilne niż buty ze skóry naturalnej.
Jeśli szukasz szczególnie lekkich modeli z kategorii A, które nadają się do prostych szlaków turystycznych, znajdziesz je w kategorii lekkich butów trekkingowych. Lekkie buty trekkingowe poznasz po tym, że często są to tylko półbuty lub w przypadku butów typu Mid posiadają bardzo miękką cholewkę.
Buty trekkingowe ze skóry naturalnej czy wegańskie?
Nowoczesne buty trekkingowe są wykonane z naturalnej skóry, skóry syntetycznej lub materiałów z włókien syntetycznych, czasem również w połączeniu, na przykład w postaci wkładów lub wzmocnień. Niezależnie od materiału, producenci dbają o to, aby ich produkty miały jak najlżejszą konstrukcję, która zapewni odpowiednie podparcie w zależności od preferowanego zastosowania.
- Skóra jest materiałem naturalnym i zapewnia dobrą wygodę noszenia. Jest trwała, zapewnia dobrą stabilność i dopasowuje się do kształtu stopy. Dodatkowo, poprzez regularną pielęgnację woskiem można utrzymać skórę wodoodporną. Wady to wyższa cena butów z pełnej skóry oraz większy nakład pracy związany z pielęgnacją, co jednak jest rekompensowane długą żywotnością.
- Materiały syntetyczne są tańsze, trwałe i są alternatywą dla klasycznych butów trekkingowych ze skóry, szczególnie dla osób poszukujących wegańskiej alternatywy, o ile nie zostały wyprodukowane jako mieszanki materiałów. Buty trekkingowe z materiałów syntetycznych są łatwe w pielęgnacji i szybsze do wysuszenia, ale bez wbudowanej membrany nie chronią przed wilgocią.
Rozmiar i dopasowanie butów trekkingowych i wędrówkowych
Jakie powinny być rozmiary butów trekkingowych?
Najlepszym butem trekkingowym jest ten, który najlepiej pasuje do kształtu Twojej stopy. Ponieważ producenci stosują różne formy na swoje produkty, możesz to ustalić tylko poprzez przymiarkę.
Jeśli chodzi o długość, buty trekkingowe wymagają około szerokości kciuka miejsca w przedniej części, aby uniknąć nieprzyjemnych zgrubień paznokci podczas schodzenia w dół. Dlatego buty trekkingowe mogą czasem być większe niż buty na co dzień. Odpowiednie buty trekkingowe powinny również dobrze obejmować piętę, nie przesuwając się podczas chodzenia. Również z boków but powinien objąć stopę, nie powodując uczucia "pływania" lub nieprzyjemnego ucisku.
Porady dotyczące przymiarki
- Czas noszenia: Stopy zmieniają się w ciągu dnia i zazwyczaj są większe po południu niż rano. Należy to uwzględnić podczas zakupu butów lub przymierzania ich. Buty trekkingowe wymagają na popołudniu przynajmniej centymetra miejsca z przodu.
- Skarpety: Skarpety trekkingowe są zazwyczaj grubsze niż skarpety na co dzień. Dlatego buty trekkingowe zawsze należy przymierzać z odpowiednimi skarpetami trekkingowymi.
- Traasa testowa: Wspinanie się i schodzenie stawiają różne wymagania co do dopasowania butów. Dlatego w naszym sklepie Bergzeit w Gmund oferujemy naszym klientom trasę testową dla butów trekkingowych i górskich.
- Salon: Jeśli przymierzysz buty trekkingowe w domu, powinieneś poświęcić im wieczór, aby w spokoju sprawdzić tarcia i ucisku. Buty powinny pozostać na stopie przez pewien czas i być dodatkowo zawiązane. Testowy spacer po (czystych) schodach może pomóc w symulacji wspinania się i schodzenia.
Jakie buty trekkingowe są odpowiednie dla szerokich stóp?
Jeśli szukasz butów trekkingowych lub wędrówkowych dla szerokich stóp, najlepiej jest kupić buty, które zostały specjalnie skonstruowane i oznaczone przez producenta jako szerokie, na przykład Hanwag Damen Tatra Wide GTX lub Meindl Herren Tramin Comfort Fit. W Hanwag buty szerokie oznaczone są dodatkowo jako "Wide", a w Meindl jako "Comfort Fit".
Jakie buty trekkingowe są odpowiednie dla wąskich stóp?
Buty trekkingowe specjalnie dostosowane do wąskich stóp również istnieją, chociaż nie są tak powszechne. Niemieccy producenci tak jak Hanwag, Lowa i Meindl (tutaj odpowiednie modele oznaczone są jako "wąskie") są również pionierami w dopasowaniu butów. Obecnie Bergzeit nie ma w ofercie wąskich modeli, które zostałyby uznane za czyste buty trekkingowe.
W idealnych warunkach użytkownicy o wąskich stopach mogą poradzić sobie z rozmiarem standardowym, który może być nieco ciasno związany. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę, czy kupują naprawdę damski model, który został zaprojektowany szczególnie dla wąskich stóp kobiecych.
Jakie buty trekkingowe dla palucha koślawego?
W przypadku występowania tzw. palucha koślawego (tzw. "policzek"), zazwyczaj tylko wizyta u ortopedy może pomóc. Ten może w najlepszym przypadku – przynajmniej w przypadku butów skórzanych – poszerzyć zakres ruchu palców poprzez rozciąganie. Hanwag oferuje również buty specjalnie dla wędrowców z Hallux Valgus w kategorii Bunion. Aby palce miały więcej miejsca, skrzynka na palce w wszystkich modelach Bunion jest podniesiona. Dodatkowo na wewnętrznej stronie w obszarze pięty są pominięte szwy, które mogłyby uciskać lub pocierać o delikatny staw skokowy.
Jakie buty trekkingowe mogę nosić z wkładkami (ortopedycznymi)?
Jeśli chodzi o stosowanie wkładek ortopedycznych, istnieją prawie żadne ograniczenia - można je stosować w większości butów. Wyjątkiem są buty, które fabrycznie posiadają stałe wklejone wkładki. Zazwyczaj dotyczy to jednak tylko butów do biegania i/lub szczególnie lekkich butów trekkingowych i wędrówkowych.
Jakie buty trekkingowe zapobiegają skręceniu stopy?
Przeciw skręceniu pomoże tylko jedno: buty trekkingowe z cholewką na kostkę! Iluzja, że półbuty – czyli buty trekkingowe bez cholewki – nadają się również do wycieczek po trudnych, nierównych ścieżkach, może zakończyć się boleśnie zwichniętą kostką lub naderwaną torebką. Jeśli już na wstępie wiesz, że głównie będziesz chodził po górskich ścieżkach, zalecamy zakup butów trekkingowych z cholewką na kostkę.
Ten tekst został przetłumaczony automatycznie. Prosimy o wybaczenie ewentualnych błędów.